داستان ما

داستان ما از زمانی که دانشجوی ارشد روانشناسی بودیم شروع شد. این دغدغه برای ما به وجود آمد که چرا محتواهای غیرعلمی و سطحی روانشناسی در سطح جامعه پراکنده شده است. در حالی که این محتواها کمک چندانی به مخاطبانشان نمی کنند. افرادی که به روانشناسی مراجعه می کنند خیلی اوقات با مشکلات واقعی سر و کله می زنند و واقعا به دنبال بهبود اند. اما چرا محتواهایی گیرشان می آید که در نهایت مشکلی را از آن ها حل نمی کند. مادر و پدرهایی که در اینترنت برای تربیت فرزندانشان سرچ می کنند واقعا دنبال این اند که فرزندانشان آینده بهتری داشته باشند. اما چرا تولید کنندگان محتوا دقت لازم را در ایجاد محتوای حساب شده و علمی ندارند. و چرا عده زیادی نظریات و تجربه های شخصی شان را به نام روانشناسی ارائه می کنند.
همه این دغدغه ها منجر به این شد که سایت پاندول را درست کنیم. از ابتدا سعی کردیم بهترین محتواهای موجود را جستجو کنیم. محتواها را از سایت های دانشگاهی به دست آوردیم، آن ها را ترجمه و ویراستاری کردیم. سعی کردیم نهایت امانت را در ترجمه رعایت کنیم و خودمان قبل از هر خواننده دیگری اعتقاد داشته باشیم که چیزی که ارائه می شود مفید است و ممکن است تغییر ایجاد کند.
قطعا تولید محتوای اصیل خیلی بیشتر از محتواهایی که از نظرات شخصی سرچشمه گرفته اند زمان می برند. برای ما که سال ها دانشجوی روانشناسی بوده ایم چندان سخت نیست اگر نظرات خودمان را در موضوعات مختلف بنویسیم و به تولید انبوه پست دست بزنیم .اما بعد از آن یک سوال پیش روی ما خواهد بود " آیا مفید است؟ آیا کمک کننده است؟ و آیا این کار اخلاقی است؟ "
راستش را بخواهید بعضی اوقات ناامید می شویم. این که ما در انتخاب بروشورهایمان دقت می کنیم، این که سرعت ترجمه ما چندان زیاد نیست اینکه حتی موقعی که عکس برای پست هایمان انتخاب می کنیم سعی می کنیم کپی رایت و مالکیت فکری را رعایت کنیم و عکس های با لایسنس مناسب را انتخاب کنیم، باعث می شود احساس کنیم به رقبایمان نمی رسیم باعث می شود بعضی اوقات امیدمان را از دست دهیم که سایت مهمی در روانشناسی علمی باشیم. شاید چیزی که اذیت مان می کند کمال گرایی است. شاید این بار هم کوزه گر از کوزه شکسته آب می خورد.
اما چیزی که در نهایت باعث می شود ما ادامه دهیم، و در این راه پشتکار داشته باشیم این است که بنویسیم، که اثر به جای بگذاریم، در این شرایطی که اینترنت از محتواهای بی کیفیت پرشده در ایجاد سایتی سهیم باشیم که شاید افراد خاصی چیزی که می خواستند را آن جا پیدا کنند. چه قدر لذت بخش خواهد بود اگر آن چیز واقعا رنجشان را کم کند. واقعا به احساس خوب، موفقیت در تحصیل، کار یا روابط آن ها کمک کند. امیدواریم که این امید را از دست ندهیم. با معرفی پاندول به دیگران همراه ما باشید.
پاندول